



Afrika
> Seychelles-szigetekSeychelles-szigetek
Ez a 115 szigetből álló csoport, a Seychelles szigetek Afrika partjainál, Madagaszkár szigetétől észak-keletre található. A szigeteket alig 25 évvel ezelőtt fedezték fel mint turista paradicsomot, akkor még csak 75 ezer lakója volt, akik szinte csak a kreol nyelvet beszélték.
A szigetek egy részét korallzátonyok, másik részét pedig gránitszigetek alkotják. Mahé, a legnagyobb sziget a Praslin, La Digue és Silhouette szigetekkel és a néhány közelben lévő gránitszigettel alkotják a Seychelles szigetek közel felét. Ezeken a szigeteken él a legnagyobb számú lakosság és ezeket látogatják többnyire a turisták is. A seychelles-i Morne Nemzetei Park a szinte érintetlen vad, tropikus környezetet őrzi, ahol kókuszpálmák, vad illatos kérgű, tropikus fák - amelyet a világ a fűszer fahéjról ismer - százai tesznek olyan vadregényessé, dzsungelszerűvé.
Mahé strandjai a világ legszebb strandjai közé tartoznak, mindenütt pálmafák és büszke takamaka-fák szegélyezik. A tengerpart közelében az átlaghőmérséklet 21-32 Celsius fok, a víz 23-28 fokos.
A szigetek múltja több száz millió évre tekint vissza; 250 millió évvel ezelőtt a Godwana szuperkontinens felrobbant és otthagyta nyomait az Indiai-óceánban. Így születtek a Seychelles szigetek. Időszámításunk szerint 500-ig kínaiak, egyiptomiak, indiaiak, görögök, rómaiak és föníciaiak hajózták az Indiai-óceánt és köztük sokan felfedezték a Seyehelles szigeteket is. 1609-ben érkeztek a szigetekre az első angol, majd 1742-ben az első francia hajósok. 1814-ben angolok gyarmatosították a szigeteket, majd 20 év múlva megszüntetik a rabszolgaságot. 1903 óta autonóm terület. 1971-ben II. Erzsébet angol királynő megnyitja az elsö repülőteret és tulajdonképpen ekkor indul meg a szigetek turizmusa. 1977-ben a miniszerelnök, Albert René puccsal hatalomra tör, majd 1993-ban megnyerte a demokratikus választásokat.
Habár az alkáli tartalmú gránittalaj nem előnyös a mezőgazdaság szempontjából, Seychelles mezőgazdasága az illatos kérgű fa-, vanília-, tea- és kávéültetvényeken alapul, valamint a baromfi- és marhatenyésztésen. Foglalkoznak még banán- és mangó-termesztéssel is. Seychelles 25-féle pompázatos orchidea hazája.
A szigetek állatvilága szintén egyedülálló a világon. Itt élnek a világ legnagyobb teknősei, amelyek lehetnek akár 150 kiló súlyúak és 1 méter nagyok, valamint közel 200 évesek is. Ilyen óriás teknősök csak a Galapagos- és Seychelles szigeteken találhatók. A folyami krokodil már teljesen kipusztult. Az erdők állatvilágát a gekkók, a fekete kígyó, a kb. 3500-féle hangyakolónia, valamint a több millió madár, amelyek a sarkkör térségéből ezekre a korallszigetekre érkeznek párzani, teszik színessé, varázslatossá.
Az itt élő emberek rendkívül barátságosak, kedvesek, segítőkészek. Előfordulhat, hogy meghívják a turisták egy ebédre, vacsorára. A turizmus nagyon megváltoztatta seychelles-i ember életét, de nem befolyásolta büszkeségét. Amennyiben barátságtalan, vagy arrogáns gesztust vélnék felfedezni, azonnal nem kívánt vendéggé válik a turista.
Franciául sokan beszélnek, de egymás között a kreol nyelvet használják. A kreol nyelv alapja a francia, de erős afrikai intonáció jellemzi, valamint felvettek madagaszkári, indiai, arab és angol szavakat is. A kreol nyelvet ezen tulajdonságai teszik színessé, változatossá, ugyanakkor bonyolulttá is.
A szigeteken nem a hivatalos házassági okirat számít a család alapkövének, hanem sokkal inkább egy belülről fakadó összetartó erő. A seychelles-i nő rendkívül emancipált és komoly hányadban veszi ki részét a társadalmi, politikai életből.
A szigetek lakóinak közel 97%-a katolikus vallású. Minden kis falu, település központját a templom jelzi. Egyéb vallások itt nem jellemzők. Van néhány anglikán templom, egy hindu szentély, egy mecset, de kis számban jelen vannak Jehova tanúi, az adventisták és mormonok is.
Seychelles-i utazásunk során látogassunk el Victoria városába. A kicsiny városka középpontjában találhatjuk az "Óratornyot", innen indulhat felfedező sétának. Barangolásunk során tekintsük meg a St. Paul's katedrálist, a hindu szentélyt, a mecsetet, a botanikus kertet, valamint a piacot. Ha valóban meg akarjuk ismerni a Seychelles-szigeteket több időt szánjunk rá és látogassunk el minél több szigetre.
Mahé sziget
Mahé a legnagyobb sziget: 32 kilométer x 8 kilométer, és ez a legnépesebb is, hiszen a Seychelle-szigetek népességének 90%-a itt él. Ezen a szigeten található a főváros Victoria, melynek kikötője és nemzetközi repülőtere van. A mutatós szigeten a hegyek dominálnak (a Morne Seychellois eléri a 905 m. magasságot) amiket buja trópusi növényzet takar. 75 homokos tengerpart öleli körül a szigetet.
Praslin sziget
Praslin a második legnagyobb sziget otthona a Vallée de Mai-nak, egy lenyűgöző völgynek melyet Gordon tábornok Édenkertnek nevezett a szóbeszéd szerint. Ez az egyetlen olyan hely a Földön, ahol megtalálható a Coco-de-Mer pálma, mely elélhet több mint 200 éves korig. A nagy sziklákat homokos part váltja az egész sziget körül. A sziget hozzávetőlegesen 2 és félórányi hajóútnyira helyezkedik el (szkúner típusú kis vitorlással), 1 óra gyors komppal, 15 perc repülővel Mahétól.
La Digue sziget
La Digue a harmadik legnagyobb sziget a népességet tekintve és ideális a nyugodt, zavartalan kikapcsolódáshoz a maga mennyei fehér homokos partjával. A közlekedés nagyrészt ökörhúzta biciklin történik. A sziget 30 percnyi hajóútnyira van Praslintól.
Hasznos információk:
Államforma elnöki köztársaság
Főváros: Victoria (kb. 28 000 fő, a világ legkisebb fővárosa)
Nyelv: hivatalosan a creol, mely a francia nyelv helyi változata, de sokan beszélnek angolul
Lakosság: kb. 80 000 fő
Időeltolódás: a közép-európai időhöz képest télen + 3 óra, nyáron + 2 óra
Pénznem: A Seychelle-szigetek pénzneme a Rúpia (SCR). Pénzt váltani a bankokban és szállodákban lehet. Inkább amerikai dollárt vigyenek magukkal. A nemzetközi hitelkártyákat széles körben elfogadják
Áram: 220-240V. A brit szabványnak megfelelő három érintkezős dugaszolóaljzatokat használnak
Víz: Vezetékes víz nem fogyasztható
Hívókód: +248
Időjárás: Egész évben egyaránt kellemes 23-28 Celsius fok közötti átlaghőmérséklettel. Az esős évszak novembertől márciusig tart. Az esőfüggönyszerű csapadékhullás után hamar kisüt a nap. Áprilisban és májusban leghosszabbak a nappalok, a főszezon július és augusztus. Januárban és februárban az óceán 26 Celsius fokos.
Beutazási feltételek:
A 30 napig érvényes ingyenes Visitor's Permit érkezéskor a repülőtéren történő kiállításának feltételei:
• Az utazás időpontját hat hónappal meghaladó érvényességű útlevél;
• Visszautazásra szóló, érvényes repülőjegy;
• Visszaigazolt szállásfoglalás;
• Jogosultság a származási/tartózkodási hely szerinti országba történő belépésre;
• A tartózkodáshoz szükséges anyagi feltételek megléte (150 USD/nap)
Fontos információ:
Felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét, hogy az országban semmilyen hivatásos magyar képviselet nincs. A legközelebbi magyar nagykövetség Nairobiban (Kenya) található, ezért az oda utazóknak a konzuli segítség nyújtása nem megoldott, illetve rendkívüli nehézségekbe ütközik, és hosszabb időt vesz/vehet igénybe. Ezért javasoljuk, hogy vegyék föl a kapcsolatot vagy a Seychelle-szigetek-i tiszteletbeli magyar konzuli hivatallal, vagy az Európai Unió valamely tagállamának helyi képviseletével
Vámszabályok: kagylók, tengeri állatok kivitele tilos, csak az üzletekben vásárolt, zárjeggyel ellátott áruk! Állatok, növények és fegyverek bevitele tilos. A helyi-és külföldi fizetőeszközök ki-és behozatala nincs korlátozva.
Nagykövetség: a legközelebbi külképviselet: Ausztria, Wien 1040, Gusshaus strasse 12. Telefon: 00-43/1-505-3215, fax: 1-505-1373.